Самовільні споруди в Україні давно вже стали звичним явищем. За різними оцінками, кожна друга будова в приватному секторі країни зводиться з порушеннями існуючого дозвільного порядку. Насилу можна відшукати в світі державу, в якій самовільні забудови досягають таких величезних масштабів, як в Україні.
За різними оцінками кожен другий приватний будинок в Україні зводиться без офіційного дозволу на його будівництво. Існують різні способи узаконити самобуд і ввести свій будинок в експлуатацію, але всі вони вимагають збору великої кількості паперів і часу.
Що таке самовільне забудова?
Під самобудом, згідно зі статтею 376 ЦК України, розуміється об’єкт нерухомості, зведений на земельній ділянці, що не виділена під ці цілі і без відповідних дозвільних документів та проекту, а також з порушенням СНіП.
Будь-яка споруда, яка містить хоча б одну з цих ознак, вважається самовільно побудованою. Така будівля не може бути введена в експлуатацію. Це означає, що побудований з порушенням чинного законодавства будинок, не можна буде продати, подарувати або закласти. Така нерухомість не зможе пройти державну реєстрацію.
Дуже багато громадян України йдуть на порушення встановленого законом порядку будівництва через дуже тривалий термін підготовки дозвільних документів. Фактично, процедура легалізації незаконних будівель виявляється ще більш тривалим і складним процесом. Витрати на легалізацію споруди перевищують витрати, що йдуть на оформлення дозвільних документів на офіційну забудову.
Як узаконити самовільну забудову?
Чинне законодавство прирівнює неоформлені офіційно будинки до будівельних матеріалів. Легалізація самобуду проводиться двома основними способами.
Узаконення самобуду через офіційні органи державної влади
До недавнього часу легалізація самобуду в Україні була доступна у формі амністії. Сподіватися на неї в майбутньому не варто. Узаконити самовільне будівництво можна звернувшись до відповідних органів місцевої влади. В рамках децентралізації влади відбувається поділ повноважень органів архбудконтролю. В даний час на практиці можна зіткнутися з тим, що узаконення самовільного будівництва в Києві та Київській області може відрізнятися в деяких деталях від такої ж процедури в інших регіонах країни.
У будь-якому випадку для того, щоб узаконити самовільне будівництво доведеться подавати заяву до відповідних органів місцевої влади. Разом з ним надається пакет документів, до якого входять такі документи, як:
- копія технічного паспорту на самостійно зведену нерухомість;
- документи, що підтверджують готовність об’єкту до експлуатації;
- акт технічної експертизи об’єкту.
Самостійно добитися позитивного рішення вкрай важко. Надані до розгляду документи повинні бути оформлені відповідно до вимог чинного законодавства, про які звичайній людині мало що відомо. Самий логічний і простий спосіб узаконити самобуд – звернутися в організацію, що спеціалізується на цьому виді діяльності.
Судове рішення
Узаконити самобуд можна через суд. Позовна заява подається щодо місцевих адміністрацій. Підстави для прийняття судом рішення на користь позивача дають статті 376 і 351 ЦК України. Розглядаються судом справи тільки щодо завершених об’єктів будівництва. На підставі прийнятого рішення проводиться державна реєстрація права власності, внаслідок якого відбувається легалізація самобуду.
Не вийде через суд узаконити самобуд, якщо він не буде відповідати діючим технічним і будівельним нормам або зведений на земельній ділянці, що не належить забудовнику. Проводити узаконення самовільної забудови необхідно разом з оформленням права власності на земельний наділ, на якому вона розташована. Зробити це буде дуже складно.
Визнання права власності на об’єкт самовільної забудови не означає надання дозволу на його експлуатацію. Він видається забудовнику судом при наданні йому документів, що підтверджують відповідність споруди всім існуючим вимогам, що пред’являються до житлових приміщень діючими нормативно-правовими регламентами.
У вирішенні проблеми з легалізацією об’єкта величезну роль відіграє технічна експертиза. Проходить вона в два етапи. Спочатку проводиться попередній візуальний огляд, фотографування об’єкта і здійснюються його обміри. На другому етапі обстеження визначаються матеріали, використані для зведення конструкції. На основі проведеної експертизи ставиться відповідна відмітка на технічному паспорті об’єкту.
Якщо не узаконити самобуд, то він може бути знесений в будь-який час. Знесення проводиться приставами за рішенням суду. Оформлення самобуду в судовому порядку може тривати кілька років і нічим не закінчитися. Без хорошого адвоката узаконити самобуд таким чином не вийде. Це найважчий і дорогий шлях вирішення проблеми.
Покрокова інструкція. Отримання документів на самобуд
Оформлення самобуду має деякі відмінності для будівель площею до і понад 300 кв. метрів.
Отримання документів на самобуд в Київській області на будівлі площею до 300 кв. метрів
Будинки з площею до 300 кв. метрів повинні мати будівельний паспорт на забудову земельної ділянки. Видають такі документи місцеві архітектурні інспекції. А також, необхідно заповнити та подати повідомлення про початок будівельних робіт. Наші адвокати можуть допомогти в оформленні необхідних документів.
Нерухомість площею понад 300 кв. метрів
Узаконення самовільного будівництва в часності будівель площею понад 300 кв. метрів проходить в тому ж порядку, що і для будівель меншого розміру за винятком одного пункту – обов’язкового укладення договору на технічне обслуговування будівлі. Оформити його необхідно до подачі документів до Держархбудінспекції.
З власників таких приватних будівель стягується збір у розмірі 4% від кошторисної вартості об’єкту на розвиток інфраструктури загального користування. Узаконення самовільного будівництва схоже з подібними процедурами, які проходять в інших регіонах країни. Будинки площею понад 300 кв. метрів мають містобудівні обмеження на забудову. Отримання такого документа, як будівельний паспорт на будинок з площею до 300 кв. метрів пов’язане з певними труднощами. В Україні існує велика кількість обмежень на будівництво, обійти які вкрай складно.
Навіщо потрібно узаконення самовільної забудови?
Оформлення самобуду дозволяє після легалізації споруди здавати її в оренду, продавати, дарувати, передавати у спадок, оформляти в заставу. Внесення нерухомості в державний реєстр є одним із способів захисту її від захоплення шахраями або від знесення за рішенням суду.
Узаконити самовільне будівництво можна не тільки для житлових будинків, а й для інших об’єктів, таких як гаражі або складські приміщення. Відповідно до українського законодавства, громадяни країни вважаються власниками нерухомості тільки тоді, коли їх будинки внесені до Реєстру прав на нерухомість.
Зведення незаконних споруд може призвести до серйозних наслідків не тільки для звичайних громадян, а й для посадових осіб, які виступають в ролі виконавця послуг. Мінімальне покарання за самовільне будівництво – штраф у розмірі не менше 850 гривень. Всього в чинному законодавстві за такі порушення закону налічується 11 видів покарань.
У Кримінальному кодексі України цій проблемі присвячено окрему статтю 1971. Згідно її положень, в якості одного з покарань для винної особи може бути використаний штраф в розмірі до 500 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян. Альтернативою цьому покаранню є арешт строком до 6 місяців або обмеження волі до трьох років. Грубим порушенням правил зведення будівель присвячується стаття 97 КпАП.
Штрафи за самовільне будівництво призначаються не тільки за порушення правил будівництва. Вони можуть накладатися і за відсутності офіційного введення споруди в експлуатацію. Міри покарання за таке порушення закону визначені в статті 96 КпАП. Сума штрафних санкцій може перевищувати 10 тисяч гривень.
За порушення норм містобудування доведеться заплатити штраф у розмірі до 900 неоподатковуваних податком мінімумів. Накладатися такий захід відповідальності може не тільки на власника самобуду, а й на будівельників, що зводили об’єкт.